Czym jest Program Mentoringu GeoTalent?
Program Mentoringu stał się modelowym przykładem budowania i rozwoju kultury dzielenia się wiedzą w naszej organizacji, jak i jej otoczeniu. Poprzez swój wkład, Mentorzy przekazują studentom ekspercką wiedzę wraz z jej praktycznym zastosowaniem. Rozwijają jednocześnie własne kompetencje interpersonalne i dydaktyczne.
W Programie Mentoringu uczestniczą pracownicy z Oddziału Geologii i Eksploatacji oraz Oddziałów Wydobywczych w Zielonej Górze i Sanoku, Oddziału w Odolanowie, Centrali oraz Ratowniczej Stacji Górnictwa Otworowego. Wsparcie Mentorów napędza nasze działania oraz stanowi istotny element wszystkich aktywności GeoTalent.
Rodzaje prowdzonych warsztatów:

Warsztaty Specjalistyczne
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom studentów, organizujemy cykl warsztatów specjalistycznych, w których nasi Mentorzy przygotowują realne studia przypadków, z którymi mierzą się w swojej codziennej pracy. Chcemy, aby dzięki dzieleniu się wiedzą ekspercką młode pokolenie geologów, geofizyków oraz inżynierów naftowych i gazowniczych otrzymało praktyczne wskazówki pomocne w wyzwaniach stawianych przez przyszłych pracodawców.

WARSZTATY ROZWOJU um. SPOŁECZNYCH
Warsztaty rozwoju kompetencji społecznych stanowią istotne uzupełnienie warsztatów z wiedzy merytorycznej. Podczas naszych spotkań, aktywizujemy uczestników metodami pracy, takimi jak: mini-wykłady, dyskusje, testy, czy case studies. Połączenie metod pracy grupowej oraz zadań indywidualnych, pozwala studentom na sprawdzenie się w sytuacjach, które mogą spotkać ich w życiu zawodowym, jak i prywatnym.
Zobacz, jak wyglądał poprzedni rok akademicki :)



























Rok akademicki 2018/19 w liczbach:
Właśnie tyle spotkań poprowadzili nasi Mentorzy w zeszłym roku.
W roku 2018/2019 swój udział w Programie zgłosiło 30 pracowników PGNiG.
Studenci wysoko oceniali spotkania prowadzone przez naszych Mentorów (skala 1-5).
Tylu studentów wzięło udział w naszych warsztatach!
Co o udziale w Programie sądzą dotychczasowi Mentorzy?
Program GeoTalent był dla mnie pomostem między okresem studiów a karierą zawodową. Już z perspektywy ambasadora projekt spełnił moje najśmielsze oczekiwania. Dzisiaj sam jestem pracownikiem PGNiG oraz jednym z Mentorów Programu edukacyjnego.
Każdego dnia obserwuję jak cenną kopalnią wiedzy tkwiącą w kapitale ludzkim jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Jako mentor czerpię inspirację od bardziej doświadczonych kolegów i w ramach prowadzonych zajęć staram się dzielić ze studentami nabytymi w firmie umiejętnościami.
W programie mentoringu najbardziej cenię możliwość wymiany poglądów oraz doświadczeń. Niejednokrotnie podczas prowadzonych warsztatów tematy poruszane przez uczestników dawały mi nowe spojrzenie na dany problem.
Wiem jak ważny dla studentów nauk o Ziemi jest kontakt z branżą. Dlatego cieszę się, że mogę uczestniczyć w projekcie łączącym pasje młodych ludzi z przemysłem poszukiwawczo-wydobywczym.

Geolog (Dział Projektowy Warszawa)
Do programu GeoTalent przystąpiłem reprezentując Oddział Ratownicza Stacja Górnictwa Otworowego w Krakowie. Jedną z podstawowych działalności Jednostki Ratownictwa jest prowadzenie szkoleń, kursów i seminariów dla pracowników branży przemysłu naftowego i gazowniczego. Na przestrzeni kilku ostatnich lat zaobserwowałem wzrost zainteresowania tematyką związaną z ratownictwem i problematyką erupcyjną, szczególnie wśród studentów uczelni wyższych. Dlatego zdecydowałem się zostać Mentorem w Programie GeoTalent.
Rola Mentora pozwoliła mi przekazać studentom najważniejsze aspekty zagadnień ratowniczych w oparciu o przepisy prawne, jak i procedury i praktyki stosowane w przemyśle. Miałem możliwość wzięcia udziału w bardzo interesującej dyskusji, a także udzielenia odpowiedzi na ciekawe pytania. Aktywne zaangażowanie uczestników w prowadzone warsztaty, utwierdzają mnie w przekonaniu, że tego rodzaju inicjatywy są bardzo potrzebne. Widząc chęć zdobywania nowej wiedzy, zaangażowanie uczestników i możliwość współpracy przemysłu ze studentami uważam, że Program GeoTalent to strzał w dziesiątkę!
Dlatego wszystkim koleżankom i kolegom z branży, którzy mają czas i chęci by bezinteresownie podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi, powiem: nie zastanawiajcie się ani chwili. Satysfakcja z udziału w Programie GeoTalent jest bezcenna!

Kierownik Jednostki Ratownictwa Górniczej (RSGO)
Do programu GeoTalent trafiłem z ciekawości, a także dlatego, że była to możliwość zrealizowania pomysłu, który kiedyś, wspólnie z kolegą, dyskutowaliśmy. Pamiętając nasze studia wiedzieliśmy jak bardzo w czasie studiów brakowało nam kontaktów z codzienną rzeczywistością i praktykami, którzy rozwiązują prawdziwe problemy, a nie tylko skryptowe przykłady. Stąd idea, nie nazywana jednak mentoringiem, aby organizować tego typu zajęcia. Dla mnie więc była to możliwość zrealizowania pewnego pomysłu z przeszłości. Zastanawiałem się jedynie, czy to, co mogę zaproponować może być interesujące dla młodych ludzi, jak moja prezentacja zostanie przyjęta i jak ja sam wypadnę?
Rezultaty przeszły moje oczekiwania – pełna sala aktywnych słuchaczy, którzy przyszli tam nie dlatego, że musieli, ale dlatego, że chcieli, że byli ciekawi czegoś nowego. Czytając oceny warsztatu miałem wielką satysfakcję, raz ze względu na pozytywny odbiór, a dwa znajdując tam opinie, że dostępność tego typu zajęć jest zbyt mała, ponieważ chętnych było więcej niż miejsc na sali! To utwierdziło mnie w przekonaniu, że dokonałem dobrego wyboru.
Jeśli masz przekonanie, że chciałbyś podzielić się swoimi doświadczeniami zawodowymi z młodymi ludźmi i możesz pokazać im nawet niewielki fragment naszej profesji, to zrób to! Spotkasz na sali inteligentnych, młodych słuchaczy autentycznie zainteresowanych tym, o czym mówisz, którzy będą Ci wdzięczni, za to, że chciało Ci się spotkać z nimi i podzielić swoją wiedzą.
Zrobienie czegoś dla innych bezinteresownie – bezcenne!
